Zabawki Montessori 0

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko czerpało radość z poznawania świata i by uczyło się go mądrze. Teoretycznie nic prostszego – wszak otaczają nas całe masy poradników, blogów parentingowych czy sklepów z zabawkami i pomocami dydaktycznymi, które mają wspomagać małego człowieka w jego rozwoju. W praktyce jednak rzecz ma się zgoła inaczej, gdyż wyłuskać wartość z tego morza propozycji bywa trudno.

Weźmy choćby zabawki. Wybór jest olbrzymi, a sklepy prześcigają się w promowaniu produktów pięknych, kolorowych, błyszczących, grających. Każdy doświadczony rodzic, który zna preferencje swojego dziecka, z pewnością potrafi szybciej dokonać wyboru. Ale kiedy wejdziemy w buty świeżo upieczonych rodziców, wujków, dziadków… decyzję o prezencie podjąć jest zdecydowanie trudniej. 

 

 

Dlatego też podpowiadamy jedną ze sprawdzonych dróg: zabawki w duchu Montessori – nie dość, że mają czarodziejską wprost moc stymulowania rozwoju dziecka, to jeszcze są piękne, z naturalnych materiałów i prędko się nie nudzą. Dr Maria Montessori, włoska pedagog, swoje życie zawodowe poświęciła obserwowaniu dzieci. Na podstawie wyciągniętych wniosków stworzyła autorską metodę, mającą na celu wychowanie ich na szczęśliwych, spełnionych, samodzielnych, otwartych na innych i świadomych siebie ludzi.

 „Dziecko chłonie swoje otoczenie:
rzeczy, które widzi nie zostają tylko zapamiętane,
stają się częścią jego duszy. Cały świat,
który go otacza, wszystko to co w nim widzi czy słyszy,
staje się jego częścią.”

Maria Montessori

    

A zaczyna się od odpowiednich pomocy dydaktycznych, czyli zabawek. I zgodnie z zaleceniami dr Montessori nie chodzi o ich ilość, lecz o jakość. A także o to, by odzwierciedlały rzeczywistość taką, jaka ona jest. Dziecko, bawiąc się, jest zaintrygowane, docieka; uruchamia przy tym wszystkie zmysły. Niemowlak z zainteresowaniem wpatruje się w mobil nad swoją główką, dotyka i słucha tego, co szeleści mu pod paluszkami, poznaje formy twarde, miękkie, chropowate, gładkie. Maluch niepostrzeżenie wchodzi w bogaty świat barw i kształtów, odczuwa pierwsze zachwyty, dokonuje pierwszych odkryć. Przesuwa, przekręca, rozwiązuje, przelewa, przesypuje, otwiera, nawleka, układa… niespiesznie, uważnie, z zadziwieniem, z entuzjazmem. Starszak czerpie radość z podstaw majsterkowania, tkania czy analizowania ciała ludzkiego. Oczywiście jest tu także miejsce na rozsypywanie, rozrzucanie, burzenie – z założeniem, że ostatecznie wszystko zakończy się wielkim porządkowaniem. Które również może się odbywać pod szyldem świetnej zabawy.

Wybór zabawek na naszym rynku jest ogromny, a zabawki w duchu Montessori to jedna z propozycji, o której warto pamiętać. Warto pamiętać również o tym, że każdy przedmiot, który znajduje się w otoczeniu Malucha, ma wpływ na jego postrzeganie świata oraz jego rozwój.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl